A gyilkos árny
Senki és semmi nincs biztonságban, ha a karvaly köröz a levegőben

Gyurgyalagot fotóztam, amikor az egyik facsoportból egy nagyobb árny indult el óriási sebességgel. Mire odafordultam a fényképezőgéppel, már csak egy-két fotót tudtam elkapni, mielőtt egy közeli fára szállt, és bebújt az ágak közé. A karvaly...

A közelben verebek repdestek, én pedig hamar összeraktam a képet: a vadász már lesben áll és nagyon jó pozícióban van, hiszen úgy helyezkedett, hogy a háta mögött legyen a Nap, így a verebek még nehezebben látják meg.

Néhány percig semmi sem történt, aztán eljött a megfelelő pillanat: hangtalanul suhant az ágak között, én pedig lélegzet visszafojtva vártam a dráma folytatását. A verebek gondtalanul csipegettek, kergetőztek és csak az utolsó előtti pillanatban látták, hogy nagy a baj. A karvaly bár jóval nagyobb a verebeknél, de a reflexei és a manőverezése szinte ugyanolyan ügyessé teszi a levegőben, mint a sokkal kisebb áldozatait. Lendületből vetette magát a húsz-huszonöt kis apróság után - és lehet, hogy csak a szemem csalt a nagy izgalmak közepette, de meg mernék esküdni, hogy alig egy-két centi választotta el a kitárt karmokat egy fiatal verébtől.

Azonban a vadászat nem járt sikerrel - ami nem akkora csoda, hiszen a próbálkozásainak mindössze 10%-a sikeres nagy átlagban. Tavaly év végén a Duna mellett fotóztam cinegéket, amikor a semmiből, tőlem két méterre csapott le a karvaly: akkor egy kék cinegét kapott el, aki épp az etetőt látogatta - és majdnem engem is sikerült egy hirtelen infarktussal kifektetnie... Hihetetlenül jól alkalmazkodik, ez talán ebből is látszik, hiszen bevett szokása, hogy a kialakított etetők fölött figyel és várja a megfelelő alkalmat - akkor még az sem zavarta, hogy én ott voltam.

Érdekesség még, hogy a tojó 25%-al is nagyobb lehet, mint a hím, ami a madarak között az egyik legnagyobb nemek közötti méretkülönbség. Épp ebből adódóan, míg a hím a kisebb (40-120 gramm, például verebek, cinegék, pintyek) madarakat ejti el, addig a tojó akár félkilós zsákmánnyal is megbirkózik. A rigók, a seregélyek, a galambok, de még a szarkák és fácánok sincsenek biztonságban - több mint 120 különböző fajt regisztráltak már, mint a karvaly zsákmánya!

Mindennek tudatában talán nem túlzás, hogy új szülinapot ünnepelhet az a pár veréb, aki elkerülte a végzetes karmokat. Még egy utolsó képet sikerült róla készíteni, aztán hangtalanul tovább suhant a mező fölött.

A bejegyzés trackback címe:

https://benbodaphoto.blog.hu/api/trackback/id/tr414191005

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Ben Boda Photography

Izgalmas, érdekes, szórakoztató történetek - természetfotókkal mesélve.

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

  • geegee: Haha, XXL-es, tarajos libák ezek. A nevük angolosan írva pedig game. Ha pedig sokat tökölsz a fény... (2020.06.26. 10:25) A gém, aki íbisz
  • geegee: A fácánnál ostobább jószág kevés van, amilyen szép, pont olyan hülye... :D Ha jön az autó, akkor n... (2020.05.13. 14:17) Az apróvadak Casanovája
  • geegee: Haha, ki qrvácskák... :D Miért nem vittél valami pár kockányi kis húsfélét, odacsalogatni őket köz... (2020.05.13. 14:17) Ravaszdiék a játszótéren
  • Boda B.: @Titus Pullo Urbi: Köszönöm :) (2020.05.11. 09:17) A kotorék ura
  • geegee: @Boda B.: Kösz. :-) (2020.04.15. 08:38) Fotózás a "karanténban"
süti beállítások módosítása