Az egyik hétvégén újból elindultam szokásos kis körutamra, de valahogy semmi nem akart működni. A Dunaparton, a szántón, a tavaknál még csak mozgást sem lehetett látni. Meleg is volt, rosszul is aludtam, úgyhogy kicsit nyűgös voltam, hogy még fotózni is hiába indultam el.
A gyurgyalagok a messzeségben vitorláztak a levegőben, az egyetlen közelben lévő gébicset pedig egy kerregő kismotor zavarta el, úgyhogy tényleg összeraktam a felszerelést, megfordultam a földúton az autóval és elindultam kifelé. Ahogy balra néztem egy farakás tetején megjelent egy veréb. Gondoltam, ha már ilyen szépen kiállt, lefotózom, legalább nem megyek haza üres kézzel. Aztán megjelent még egy, meg még egy, meg még tíz.
Gyorsan félreálltam, kipattantam az autóból és megpróbáltam valami elfogadható szögbe állni. Egy eperfa volt a főhadiszállásuk, és gyorsan kiderült, hogy ez nem volt véletlen.
A mezei veréb annyiban tér el házi rokonától, hogy a fején van egy fekete folt, illetve esetükben a hím és a tojó szinte megkülönböztethetetlen. Bár alapvetően rovarokkal táplálkozik, hamar egyértelművé vált, hogy az érett eper esetén kivételt tesz a ragadozó életmódtól. Mesterien választja ki a legérettebb gyümölcsöt és sebészi pontossággal metszi le a fáról:
Aztán jó sokáig gondolkozott, hogy hogyan fogyassza el a megtermett gyümölcsöt:
Forgatta jobbra és balra:
Aztán szép lassan, de annál nagyobb élvezettel csipegetni kezdte:
Közben megjelent egy másik versenyző is, aki azonban villámsebesen fogta a szajrét és el is tűnt:
Közben az eperrel küzdő veréb már pépesre forgatta a csőrében a gyümölcsöt:
Aztán megpróbálta egyben letuszkolni:
Még a nyelvét is kidugta:
A fejét is hátrahajtotta:
Aztán végre sikerült a mutatvány és nagy megelégedettséggel dőlt előre az ágon, hogy jobban megnézzen magának:
Újabb ékes bizonyítéka volt ez a nap két dolognak is: egyrészt, hogy soha nem érdemes feladni, mert a legváratlanabb pillanatban is felbukkanhatnak érdekességek; másrészt pedig újra bizonyos lett, hogy az unalmasnak és mindennapinak gondolt madarak milyen elképesztően izgalmasak és szépek valójában.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Lővenbrau 2018.05.25. 08:47:31
Boda B. 2018.05.25. 10:10:39
Köszönöm szépen a javítást :)
Üdv
B
Anna Kiraly 2018.05.25. 10:25:06
Feketén bólingat az eperfa lombja,"
segítek: Arany János: Családi kör
Boda B. 2018.05.25. 11:00:37
Üdv
B
élhetetlen 2018.05.25. 16:43:56
élhetetlen 2018.05.25. 16:54:24
Boda B. 2018.05.25. 23:10:56
Köszi, csak hogy mindenki boldog legyen, javítottam eperre - bár Fejér megyében is szedernek hívjuk :)
Quattroman 2018.05.26. 11:52:38
a tudatlanság alól nem mentesít hogy egy egész megyében már elterjedt a téves megnevezés.
az eperfán eper terem, a szederbokron szeder, és a földön szamóca vagy földieper
Boda B. 2018.05.26. 20:19:47
Köszi a kommentet, valóban ne fogalmaztam egyértelműen: nyáron rovarokat fogyaszt elsősorban (erre gondoltam, amikor ragadozó életmódot írtam), sőt, a fiókákat kizárólag ízeltlábúakkal táplálja - ősztől pedig nyilván maradnak a magok. Persze ezt én sem saját kútfőből szedem, az MME vonatkozó írása volt a mérvadó :)
Köszönöm szépen a dicséretet.
Szép napot, üdv
B
RTB 2018.07.04. 08:49:03
A mezei veréb a fiókáit állati fehérjével eteti, a felnőtt madarak azonban inkább csak magevők